Зберегти у пам`яті, надихнутись мужністю

Бій під Крутами – яскрава і трагічна сторінка боротьби за українську державність. 1917 р. у Києві утворилася Українська Народна Республіка (УНР). Але державу не було чим боронити. На Україну посунули війська російських більшовиків. На захист республіки піднялася київська молодь – гімназисти і студенти. 29 січня 1918 року біля станції Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва юні патріоти дали бій російським військам. Цей бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. тривав 5годин. Майже всі молоді українські патріоти загинули у битві. Самовідданий подвиг героїв Крут тривалий час замовчувався. Сьогодні ж їм віддано належну вояцьку славу. Пройдемо ж дорогою незабутньої слави і надихнемося мужністю наших молодих співвітчизників! Запрошуємо у віртуальну подорож до Меморіального комплексу «Пам'яті героїв Крут»!

Дорога від залізничної станції Крути веде до поля, де відбувався бій. Там стоїть пагорб, на якому височіє потрісканий від дощів та вітрів березовий хрест. На скромній табличці вигравірувано напис: «Тут береже Україна вічний сон молодих своїх синів, які загинули героїчною смертю в борні за її волю під Крутами». Так тут в 1991 році вперше увінчали пам'ять мужніх захисників української незалежності.

/Files/images/2016/kruti/Рисунок1.jpg

Тим часом у художника Анатолія Гайдамаки визрівала ідея величного пам'ятника у вигляді насипаного пагорба заввишки 7 метрів, на якому встановлено 10-метрову червону колону. Вона нагадує колони Київського університету, в якому навчалася більшість студентів, що загинули під Крутами. Біля підніжжя пагорба побудована капличка, а поруч із пам’ятником озеро у формі хреста. Задум вдалося втілити на 15-річчя незалежності за підтримки підприємців з різних куточків України. 25 серпня 2006 року поблизу залізничної станції Крути було відкрито пам'ятник студентам і гімназистам, які загинули тут у січні 1918 року, обороняючи Київ від радянсько-російських військ.

/Files/images/2016/kruti/Рисунок2.jpg

Музейна експозиція складається із залізничної платформи та чотирьох зал-вагонів. Експозиція розпочинається з відкритої залізничної платформи з гарматою. З такої гармати, укріпленої мішками з піском, сотник армії УНР Лощенко вів прицільний вогонь по наступаючих лавах червоноармійців.

/Files/images/2016/kruti/Рисунок4.jpg /Files/images/2016/kruti/IMG_2581.jpg

/Files/images/2016/kruti/69619_original.jpg /Files/images/2016/kruti/9999999999999999999999999999999999999999999-600x450.jpg

Огляд експозиції продовжується у залах-вагонах, що розповідають про розвиток українського національного руху початку ХХ століття, ключові події Української революції 1917 року, проголошення Української Народної Республіки, дії більшовицької Росії проти молодої Української держави, бій біля станції Крути та повстання на заводі «Арсенал» тощо.

/Files/images/2016/kruti/Рисунок6.jpg /Files/images/2016/kruti/Рисунок5.jpg

/Files/images/2016/kruti/42477291.jpg /Files/images/2016/kruti/db8ba30-kr-ruzhzha.jpg

Зала-вагон №3 присвячена безпосередньо бою біля станції Крути, повстанню на заводі «Арсенал». Матеріали розташовані за принципом протистояння воюючих сторін, ліворуч – українські військовики, праворуч – більшовицькі, також відтворена карта-схема самого бою.

/Files/images/2016/kruti/Рисунок7.jpg /Files/images/2016/kruti/Рисунок8.jpg

/Files/images/2016/kruti/Рисунок9.jpg /Files/images/2016/kruti/Рисунок10.jpg

Музей розкриває значення бою під Крутами для подальшого розвитку національно-визвольної боротьби в Україні та виховання українських патріотів.

/Files/images/2016/kruti/11179c8-kr-thermopile.jpg

Адреса музею:Чернігівська обл., Борзнянський р-н, Печівська сільська рада, с. Пам'ятне, вул. Героїв Крут, 38

Музей: http://nvimu.com.ua/filial/memoralyniy-kompleks-pamyat-gero/

До вшанування пам`яті полеглих героїв долучилися наші читачі. Вони передивилися літературу, присвячену подіям тих днів та першими здійснили віртуальну екскурсію по місцях слави оборонців свободи та незалежності України.

/Files/images/2016/kruti/DSCN0098.JPG/Files/images/2016/kruti/DSCN0089.JPG/Files/images/2016/kruti/DSCN0104.JPG

Дата останньої зміни 30 Квітня 2024