Міжнародні премії

Літературна премія імені І.Багряного - щорічна міжнародна премія, заснована з 1996 року, надається Фундацією імені Івана Багряного за літературні твори українською мовою, наукові дослідження, визначний внесок у розбудовудержавної незалежності України та консолідацію суспільства.

Міжнародна літературна премія імені В.Винниченка заснована в 1990 році Українським фондом культури (УФК), яким протягом всього часу його існування опікується поет - академік Борис Олійник. Премія освячена іменем В.Винниченка - людини складної долі, одного із найвидатніших письменників ХХ століття, талановитого художника, державного та політичного діяча, Першого міністра Української Народної Республіки. Премія присуджується за особливі досягнення в літературі, мистецтві та благодійницьку діяльність.

Міжнародна літературна премія імені Миколи Гоголя "Тріумф". Заснована у 1998 році Чернігівським медіа-клубом за сприяння Національної спілки письменників України та міжнароних громадських організацій. Нині засновник цієї відзнаки - ГО "Чернігівський інтелектуальний центр", а рішення ухвалює Комітет з нагородження Міжнародною премією імені Миколи Гоголя "Тріумф", до якого входять відомі письменники і науковці.

Міжнародна недержавна україно-німецька літературна премія імені Олеся Гончара на найкращий твір молодого автора - премія, заснована 1996 року німецькими меценатами письменницею Тетяною Куштевською, підприємцем Дітером Карренбергом та Національною Спілкою письменників України. Рішення ухвалює журі, до якого входять Тетяна Куштевська, Валентина Гончар, Петро Перебийніс, Галина Тарасюк та інші. Голова журі - Іван Драч. На конкурс приймаються як вже друковані, так і ще не оприлюднені твори україномовних акторів віком до 30 років, які живуть в Україні та за її межами.

Переможців конкурсу журі визначає у п'яти номінаціях: проза - роман або повість; цикл оповідань; поезія; літературознавча праця, присвячена творчості Олеся Гончара; публіцистика. Урочисте вручення нагород переможцям конкурсу традиційно відбувається 3 квітня - в день народження Олеся Гончара.

Міжнародна літературна премія імені Григорія Сковороди "Сад божественних пісень" заснована 1 березня 2005 року громадською організацією "Чернігівський інтелектуальний центр" та Волинським товариством "Світязь" з метою розвитку вітчизняного книговидання і підтримки українських письменників, митців, науковців, журналістів, громадських діячів та меценатів.

Міжнародна літературна премія імені Олеся Ульяненка - премія, заснована в 2012 році президентом Спілки письменників міжнаціональної згоди ФРН Володимиром Сергієнком для відзначення українських письменників за визначні здобутки в українській літературі. Рішення ухвалює журі, до якого входять відомі письменники.

Премія присуджується щорічно за кращі твори, які відповідають наступним критеріям: якість тексту; схильність до позитивної асоціальності автора; нонконформістська життєва позиція автора.

Премія присуджується авторові літературних творів. На здобуття премії можуть бути висунуті лише завершені твори, опубліковані обо оприлюднені протягом останніх двох років.

Рішення журі про присудження премії затверджується постановою засновників і друкується у пресі до 17 вересня щороку. Особі, якій присуджується премія, вручається диплом і грошова премія.

Міжнародна премія "Співдружність дебютів" була укладена 2008 року Радою з гуманітарної співпраці держав - учасниць СНД та Міждержавним фондом гуманітарної співпраці держав СНД. Мета премії - підтримати творчу молодь у країнах Співдружності, сприяти розвитку співпраці у галузі гультури, мистецтва, науки й освіти. Премія присуджується найкращим молодим (віком до 35 років) поетам СНД, які пишуть національними мовами.

Премія міжнародного конкурсу "Коронація слова". "Коронація слова" - міжнародний літературний конкурс романів, п'єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей. Проект заснований в 1999 році як спільний проект компанії "Крафт Фудз Україна" з телеканалом "1+1" як конкурс романів та кіносценаріїв. Нині генеральним інформаційним партнером конкурсу виступає телеканал "Інтер". Його метою є підтримка сучасного літературного процесу кіно й театру і, як наслідок - наповнення українського ринку повнокровною конкурентноспроможною літературою, а кіно й театру - якісними українськими фільмами й п'єсами.

Подаватись на "Коронацію слова" можуть усі: як досвідчені письменники, так і новачки. Єдине офіційне обмеження в конкурсі - твори, які пропагують фашизм, екстремізм, ксенофобію, шовінізм, нетерпимість на релігійному грунті тощо - відхиляються одразу.

В кожній номінації визначаються три найкращих твори, також є заохочувальні премії.

"Коронація слова" відкрила для широкого кола читачів імена Ірен Роздобудько, Марини Гримич, Анни Хоми, Олександра Вільчинського, Наталки Очкур, Марини Мєдникової, Андрія Кокотюхи, Василя Шкляра та інших молодих письменників.

Державні премії

Премія Кабінету Міністрів україни імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва - премія, що присуджується щороку до дня народження Лесі Українки - 25 лютого за твори, які сприяють вихованню підростаючого покоління у дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства та здобули широке громадське визнання.

Премія з 2004 року присуджується в номінаціях:

  • літературні твори для дітей та юнацтва
  • художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва
  • театральні вистави для дітей та юнацтва
  • кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007 року).

З 1972 по 2003 рік щороку присуджувалася "Літературна премія імені Лесі Українки". Нею були негороджені Наталя Забіла, Юрій Збанацький, Платон Воронько, Григір Тютюнник, Всеволод Нестайко, Микола Сингаївський та багато інших.

Премія імені Івана Франка - щорічна літературна премія, яка присуджується авторам нових оригінальних публіцистичних творів у галузі інформаційної діяльності, що сприяють утвердженню історичної пам'яті народу, його національної свідомості та самобутності, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

Премія присуджується з 2004 року Державним комітетом телебачення і радіомовлення України щорічно до дня народженні Івана Франка - 27 серпня .

Літературно-мистецька премія імені Богдана Хмельницького Міністерства оборони України присуджується з 2010 року за краще виствітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва. Дві премії присуджуються до Дня Збройних Сил України. Кандидати на здобуття премії пропонуються заступниками міністра оборони України, командувачами видів Збройних Сил України. Для присудження премії створюється Комітет, який затверджує Міністр оборони України кожні два роки.

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) - державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 20 травня 1961 року. Національна премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

Першими письменниками, які отримали Національну премію імені Тараса Шевченка, стали Павло Тичина та Олесь Гончар. З того часу Шевченківською премією було нагороджено більше 500 осіб та колективів.

Нагородження Національною премією провадиться Указом Президента України.

Щорічно присуджується до п'яти Національних премій, але не більше однієї з кожного напряму:

  • література
  • літературознавство і мистецтвознавство
  • публіцистика і журналістика
  • кінематографія
  • музичне, театральне, концертно-виконавське, народне і декоративно-прикладне та образотворче мистецтво

Особі, удостоєній Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії і вручаються Диплом та Почесний знак лауреата Національної премії. Лауреатам Національної премії Комітетом виплачується грошова частина, розмір якої щороку визначає Президент України.

Премії всеукраїнського значення

Літературна премія "Благовіст" - премія Національної спілки письменників України, яка присуджується авторам найкращих творів української літератури, виданих протягом попереднього року. Премія заснована Радою директорів корпорації "Шлях" разом зі Спілкою письменників України в 1993 році. Премія присуджується за п'ятьма номінаціями - за найкращу поетичну книгу, прозову книгу, критичні й літературознавчі статті, ескер з народознавства та першу книгу автора. Присудження - до 1 квітня. Вручається кожного року 7 квітня, у день християнського свята - Благовіщення.

Літературна премія імені Ірини Вільде заснована в 2007 році Львівською обласною організацією Національної спілки письменників України та народним депутатом України Петром Писарчуком на честь 100-річчя від дня народження видатної української письменниці Ірини Вільде. Нагородження відбувається щорічно 5 травня в день народження І.Вільде. Премією відзначаються українські письменники за визначні літературні здобутки, новаторство в українській прозі різних жанрів, сприяння сучасному літературному поцесу в Україні. Премія має всеукраїнський статус, тому претендувати на неї можуть не тільки львівські прозаїки. Лауреати отримують диплом та грошову винагороду.

Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Євгена Гуцала - премія українським літераторам і митцям за творчі здобутки, пов'язані з українським Поділлям. Заснована у 2000 році Вінницьким земляцтвом у місті Києві на вшанування пам'яті видатного українського письменника Є.П.Гуцала, який стояв біля витоків створення Вінницької письменницької організації.

Літературна премія імені Анатолія Єрмака. Всеукраїнський конкурс на найкращий публіцистичний твір "Що таке національна ідея та патріотизм", присвячений пам'яті А.Єрмака, заснований Лігою українських меценатів, Міжнародним освітнім фондом імені Ярослава Мудрого, Міжнародною благодійною фундацією лікаря Берсенєва за сприяння Національної радіокомпанії України.

Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Коцюбинського - премія українським літераторам за високохудожні доробки, що звеличують гуманістичні ідеали. Започаткована у 1981 році Вінницькою обласною організацією "Товариство книголюбів". З 1992 року премія набула статусу всеукраїнської. До попереднього засновника додались бюро пропаганди Спілки письменників України, управління культури Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницький обком профспілки працівників культури, Вінницьке обласне відділення Українського фонду культури.

На здобуття премії можуть претендувати високохудожні романи, повісті, книги оповідань, новел, поетичні збірки, літературознавчі, критичні і публіцистичні праці, в яких відображено гуманістичні ідеали, звеличено красу природи і людських помислів та діянь, одвічне прагнення народу до незалежності, свободи, духовного розквіту і які опубліковані протягом останніх трьох років.

Вручення премії відбувається під час проведення традиційних днів М.Коцюбинського на Вінничині у день його народження - 17 вересня.

Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені братів Богдана та Левка Лепких - всеукраїнська літературно-мистецька, громадсько-політична відзнака. Заснована 1991 року редакцією журналу "Тернопіль". Нею нагороджують людей, які зробили значний вклад у розвиток української культури.

Певний час премію не вручали. Стараннями ініціативної групи у грудні 2008 року премію уло віднолено.

Вручання та пошанування лауреатів премії за кожен попередній рік проводиться 22 січня, у День Соборності та Свободи України.

Ars Translationis (Мистецтво перекладу) імені М.Лукаша - щорічна літературна премія імені видатного українського перекладача, літературознавця та лексикографа Миколи Лукаша. Заснована редакцією журналу "Всесвіт" в 1989 році за найкращі переклади й перекладознавчі праці, опубліковані за рік на сторінках журналу.

Премія імені Андрія Малишка. Заснована в 1982 році. Присуджується за кращу добірку поезій, опубліковану в журналі "Дніпро", або збірку віршів. Висунення лауреатів - до 1 жовтня. Присудження премії - до 10 листопада на спільному засідання президії ради НСПУ та редколегії журналу "Дніпро".

Літературно-мистецька премія імені Івана Нечуй - Левицького - нагорода за високохудожнє оригінальне втілення національного характеру в творах літератури та мистецтва. Премію було засновано Українським фондом культури (керівник - Борис Олійник) та Київським Українським Домом (керівник на той час - Лариса Хоролець) у 1993 році з метою "пошанування і заохочення творчої спільноти до нових плідних пошуків у розробці національно-історичної проблематики".

Лауреатами премії можуть стати творчі працівники в галузі літератури та мистецтва, окремі творчі колективи, що представляють цілісну творчу роботу, чи їхні керівники.

Присудження премії приурочується щорічно до дня народження І.Нечуй-Левицького (25 листопада). Лауреатів визначає комісія, утворена з найбільш відомих і авторитетних діячів культури і мистецтва України. Нагороду можуть одержувати не тільки громадяни України.

Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Степана Руданського - премія українським творчим особистостям за здобутки у жанрах сатири і гумору на вшанування пам'яты видатного украънського письменника. Заснована у 1994 році колективним сільськогосподарським підприємством імені С.Руданського села Хомутинці Калинівського району Вінницької області та Вінницькою організацією НСПУ. Положення про премію розробив письменник - байкар А.П.Гарматюк. Спочатку вона мала обласний статус, передбачала три лауреатських місця за ранжиром і була суто літературною. Серед лауреатів могли опинитися письменники, діячі мистецтва, художники - карикатуристи. Одначе, майже одразу після започаткування свят сатири та гумору та батьківщині С.Руданського у Хомутинцях, ті набули республшіканського масштабу. У 2000 - 2002 роках через економічну скруту та відсутність фінансування премія не вручалась. В 2003 році її профінансувала громадська організація "Конгрес української інтелігенції Вінницької області" та її керівник В.Кобець, а у 2006 році вона перетворилась на літературно-мистецьку і отримала всеукраїнський статус. Патронат над премією взяла на себе Вінницька обласна державна адмністрація. До когорти лауреатів додалися журналісти, кінематографи, науковці, артисти і музичні колективи.

Премія імені Василя Симоненка - премія НСПУ. Заснована 1987 року в Києві. До 2012 року вона визначалася лише в одній на-омінації - "за кращу поетичну книгу". З 2012 року до цієї номінації додалася іще одна - "за кращий художній твір". Цього ж року ця премія набула статусу Всеукраїнської. Премія присуджується за високохудожні літературні твори (поезія, проза, драматургія) громадянського звучання, спрямовані на побудову незалежної демократичної України.

Міські премії

Мистецька премія "Київ" - премія, яка призначена популяризувати найкращі здобутки митців Києва. Заснована у 2001 році Київською міською державною адміністрацією спільно з координаційною радою Національних творчих спілок України.

Премія присуджується щорічно. Складається з семи номінацій:

• в галузі літератури - мистецька премія "Київ" імені Євгена Плужника

• в галузі кіномистецтва - мистецька премія "Київ" імені Івана Миколайчука

• в галузі музичної композиції - мистецька премія "Київ" імені Артемія Веделя

• в галузі театрального мистецтва - мистецька премія "Київ" імені Амвросія Бучми

• в галузі образотворчого мистецтва - мистецька премія "Київ" імені Сергія Шишка

• в галузі журналістики - мистецька премія "Київ" імені Анатолія Москаленка

• в галузі народного декоративного мистецтва - мистецька премія "Київ" імені Сергія Колоса.

Премії в галузі дитячої літератури

Премія імені Х.К.Андерсена (англ. Hans Christian Andersen Author Award) - міжнародна премія, яку вручають за видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книги.

Організована 1958 року Міжнародним комітетом з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО за рекомендацією його засновника та першого президента, видатної діячки світової дитячої літератури Йєлли Лепман.

Лауреатів оголошують один раз на два роки. Премія вручається 2 квітня, в день народження видатного данського казкаря Ханса Крістіана Андерсена.

Для авторів дитячої літератури премія Андерсена є найпрестижнішою міжнародною нагородою. Часто її називають Малою Нобелівською премією ( англ. "Little Nobel Prize").

Найвищою та найпочеснішою з трьох премій-нагород вважається Золота медаль з профілем казкаря. Її присуджують найвизначнішим й прогресивним майстрам у галузі дитячої книги та вручають на конгресі Міжнародної ради з дитячої книги (ІВВY). Саред них - такі знані письменники, як Марія Гріпе, Джеймс Крюс, Сельма Лагерлеф, Астрід Ліндгрен, Еріх Кестнер, Туве Янссон, Джані Родарі, Кетрін Патерсон.

Друга за значенням нагорода - "Особливо відзначений Міжнародним жюрі Андерсена". Її отримали улюблені поети дітей С.Михалков та А.Барто.

Третьою нагородою є "Почесний список Андерсена", куди вписують імена діячів літератури і мистецтва, які найкраще створили твори для дітей чи оформили дитячі книги за певний період. За минулі роки до "Почесного списку Андерсена" внесено близько двадцяти імен і назв творів дитячих письменників та художників країн СНД, серед яких: А.Алексін, С.Алексєєв, Ч.Айтматов, Н.Думбадзе, І.Токмакова, Г.Павлишин, Л.Токмаков. Усім їм вручено почесні дипломи Андерсена.

1973 року Почесний диплом Міжнародної премії імені Х.К.Андерсена за поему-казку "Барвінок і Весна" отримав український письменник Богдан Чалий, а 1979 року до "Почесного списку Андерсена" вписано ім'я Всеволода Нестайка та його книжку "Тореадори з Васюківки".

Премія імені Астрід Ліндгрен (англ. Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) - шведська премія за досягнення в літературі для дітей та юнацтва. Заснована урядом Швеції 2002 року на честь видатної дитячої письменниці Астрід Ліндгрен з метою посилити інтерес до дитячої літератури у світі та зобити її доступнішою для дітей. Премія вручається щорічно.

Лауреатами премії можуть стати письменники, ілюстратори, диктори чи організації з усього світу незалежно від мови чи національності. Їхні твори повинні мати високий худодній рівень та відповідати гуманістичним ідеалам і цінностям, що їх демонструє творчість Астрід Ліндгрен. На номінування не впливають такі фактори як обсяг продажів книжок чи попередні нагороди номінанта.

Претенденти на премію не можуть номінувати себе самі. Рішення про висунення кандидатур приймає журі на основі подання різних організацій. Переможця також визначає журі до складу якого входять 12 осіб. Це експерти з дитячої літератури, автори, ілюстатори, бібліотекарі та критики. Серед членів журі є також один представник родини Ліндгрен.

Літературна премія "Звук павутинки" імені Віктора Близнеця - премія за найкращі твори для дітей. Започаткована Міжнародним фондом імені Ярослава Мудрого в 2003 році. Вона носить ім'я письменника В.Близнеця, більшість творів якого написано про дітей і для дітей, а найкращою його опублікованою книгою вважається повість "Звук павутинки" (1969). Премією відзначаються найпомітніші в літературному процесі, справді художньо повнокровні книги, адресовані юним читачам.

В 2006 році премія перейшла до Ліги українських меценатів та редакції газети "Освіта України". Ім'я лауреата називають кожного року до дня народження В.Близнеця - 10 квітня. Лауреати премії одержують диплом і грошову винагороду, розмір якої щороку визначають окремо.

Лауреатами премії минулих років були такі відомі українські письменники, автори творів для дітей і юнацтва, як Михайло Слабошпицький, Володимир Рутківський, Анатолій Камінчук, Анатолій Качан та інші. В 2013 році Премію вручено волинській письменниці Надії Гумемнюк за дитячі прозові твори.

Літературний конкурс імені Володимира Кобилянського - літературний конкурс, що проводиться з 1996 року Кабінетом молодого автора Національної спілки письменників України та центром "Свобода слова" для відзначення авторів найкращих творів для дітей (у тому числі рукописів творів).

Конкурс носить ім'я українського поета, перекладача - Кобилянського Володимира Олександровича.

На конкурс подаються твори українських літераторів, що проживають в Україні та поза її межами. Основними критеріями оцінки є їхня художня вартість, справжня українська мова, а також глибоке знання дитячої психології. Вік учасників необмежений. Жанри поданих творів: поезія, проза, драматургія.

Переможець є лауреатом премії імені Володимира Кобилянського, отримує відповідний диплом та медаль лауреата із зображенням В.Кобилянського, а його книжка побачить світ у видавництві "Український клуб".

Першим переможцем конкурсу 1996 року стала Ольга Павленко за книжку "Абетка - ярмарок".

Його лауреатами також ставали Іван Шевченко, Анатолій Кравченко-Русів, Тамара Мовчан, Леонід Куліш-Зіньків, Юрій Бедрик, Петро Засенко, Петро Перебийніс, Євген Шморгун, Володимир Шкварчук, Віть Вітько, Анатолій Сухий та інші.

Кiлькiсть переглядiв: 6256

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Дата останньої зміни 05 Березня 2024

Цей сайт безкоштовний!