Богдан Ханенко – нащадок гетьмана, промисловець, колекціонер, музейний діяч, меценат

Виходець із славетного козацького роду, серед яких був і гетьман Правобережної України Михайло Ханенко, Богдан народився на Чернігівщині. Освіту юриста здобув у Москві. Працював у Департаменті юстиції в Петербурзі. Там же одружився з Варварою Терещенко з родини промисловців-цукрозаводчиків і меценатів Терещенків.

Сімейні традиції, спільність інтересів, ерудиція обумовили потяг молодого подружжя до образотворчого мистецтва. Першими творами, які почали складати колекцію Ханенків були роботи художників старих західних шкіл, придбаних в антикварів, і середньовічні ікони з посагу Варвари. У 1881 році подружжя поселяється в Києві.

Понад сорок років подружжя збирало твори світового мистецтва, які загалом складалися з майже 3000 книжок, 1250 полотен Рембрандта, Веласкеса, Белліні, Ван-Дейка, Рубенса, Тиціана, Йорданса та ін.., колекцію античної мармурової скульптури, італійської і східної кераміки, перських мініатюр, унікальних виробів з емалі та скла, давньокитайського, саксонського та мейсенського фарфору, зброї ікон, килимів, вишивок тощо. Зібрання охоплювало найрізноманітніші види художньої творчості європейських і східних народів.

/Files/images/2019/hanenko/DSC_0286-6-1482x635.jpg

Для розміщення колекції було споруджено великий дім, який,власне, і став музеєм.

/Files/images/2019/hanenko/132958274_w0_h0_img_0090.jpg

Після смерті в 1917 році чоловіка, Варвара Ханенко-Терещенко, подарувала Всеукраїнській Академії наук зібрані пам’ятки мистецтва, бібліотеку та будівлю музею. Пізніше він отримав назву Музей західного і східного мистецтва. Ім’я фундаторів унікального зібрання надовго було викреслено з історії, а багато його експонатів розійшлися по музеях Москви, Нью-Йорка, інших міст світу.

/Files/images/2019/hanenko/450px-Украина,_Киев_-_Выдубецкий_монастырь,_могила_Ханенко.jpg Незалежна Українська держава високо поціновуючи вагомий внесок подружжя Ханенків у розвиток музейної справи в Україні, їхню просвітницьку, доброчинну діяльність,ухвалила рішення про повернення музею назви «Музей мистецтв Богдана і Варвари Ханенків», що знаходиться на вулиці Терещенківській. Вулиця названа на честь роду Терещенків, до якого належала Варвара. Подружжя Ханенків поховане у Києві на некрополі Видубицького монастиря.

Тролейбус № 8, маршрут якого проходить поблизу нашої бібліотеки, всього за півгодини доставить Вас прямісінько до Музею. Відвідайте його! Насолодіться творами мистецтв великих майстрів минулого! Не забудьте згадати і подумки подякувати людям, які так любили Київ. киян, і рідну землю, дбаючи про її високий культурний престиж у цілому світі.

Література:

Золота книга української еліти: Інформаційно-іміджевий альманах: У 6 томах. – Київ: Компанія Євроімідж, 2001.

Т. 2 : Видатні діячі України минулих століть: Меморіальний розділ. – Київ: Компанія Євроімідж, 2001. с. 500

Кiлькiсть переглядiв: 138

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Дата останньої зміни 03 Червня 2020

Цей сайт безкоштовний!