20 січня- День Республіки Крим. Таміла Ташева

18-20 травня 1944 року бійці НКВС зігнали до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя й Сімферополя майже все кримськотатарське населення Криму і відправили 70-ма ешелонами в бік Узбекистану.

Незадовго до краху Радянського Союзу, в 1989 році, кримським татарам дозволили повернутися на рідний півострів.

А 20-го січня 1991 року в Криму відбувся референдум. Майже півтора мільйона мешканців Криму взяли участь у голосуванні, з яких 93% дали згоду на створення Автономної Республіки Крим. Здавалося, що всі негаразди позаду, але в очах кримських татар усе виглядало трохи інакше.

ТАМІЛА ТАШЕВА- українська кримськотатарська правозахисниця, громадська діячка, волонтерка. Співзасновниця громадської організації «КримSOS».

Таміла народилася в Самарканді (Узбекистан) , про те, що вона кримська татарка і її родина повертається ДОДОМУ, до Криму, вона почула в п'ятирічному віці. Минуло понад 40 років, аби родина, яка пережила масову депортацію кримських татар в 1944 році повернулася у свій дім. Таміла вперше побачила Крим у 1991 році, а місця, де жили її предки у 1993 -му,

Семирічна Таміла не могла зрозуміти, чому у бабусиному живуть якісь чужі люди, вона сказала: "Так в нас же забрали все і вигнали з дому, ми лише зараз повернулись". Саме тоді Таміла почала краще розуміти, чому вони переїхали з уже обжитих місць в Узбекистані, а усвідомлення певної інакшості і чіткої самоідентифікації до неї прийшли вже в школі.

Коли дівчина закінчила школу й вступила до університету, вона почала шукати якісь заняття, але не могла знайти щось для душі.

Тоді мама їй підказала що є кримськотатарська організація "Кримськотатарський молодіжний центр", Таміла пішла і залишилась там на декілька років.

Таміла була активісткою Революції Гідності 2013–2014 року, постійно тримала кримськотатарський прапор піднесеним. А коли в ніч на 27 лютого 2014 року вона та друзі-однодумці дізналися про те, що адміністративні будівлі в Криму, в Сімферополі, захопили невідомі у військовій формі, стало зрозуміло, що це російська сторона.

У той же день було Facebook-сторінку, для оперативного та об'єктивного висвітлення подій, які відбуваються в Криму у зв'язку з його незаконною окупацією Російською Федерацією. Із закликом до авдиторії: ми — «КримSOS», ми будемо розповідати про новини безпосередньо з Криму.

Та згодом зрозуміли, що інформування- замало, треба ще й матеріальна допомога. У березні 2014 року активісти «КримSOS» створили е-мейл, на який приходили листи від українців, готових прийняти ту чи іншу людину з Криму в себе вдома, а гаряча ліній приймала дзвінки від мешканців Криму, що хотіли його покинути, бо незнайомці в формі, почали заходити до населених пунктів.

Таміла не була вдома понад 6 років. Вони назвали це гібридною депортацією. Кримських тататар не саджають у товарні вагони, як це було у 44-му році, але змушують покидати свій дім. В Криму є такий вислів "Киримда яша", "Живи в Криму", тобто поки в тебе є можливість, живи в Криму, адже ми так складно до нього повертались.

На жаль, референдум 91-го року - не став хепі-ендом, але Крим- це Україна, як не крути.

Кiлькiсть переглядiв: 160

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Дата останньої зміни 16 Квітня 2024

Цей сайт безкоштовний!